Падрабязнее
  • Дзевяць футбалістаў растаюцца з Жодзіна
    Падрабязнее

Бязволле: «Тарпеда-БЕЛАЗ» прайграў «Гарадзеі», растраціўшы перавагу ў два мяча

Добры ўрок паднесла жодзінскім аўтазаводцам ў нядзелю «Гарадзея». Ўрок таго, што трэба рабіць, калі прайграваеш па ходзе матчу, і чаго нельга рабіць, калі маеш перавагу. Урок жорсткі і дарагі – коштам у тры ачкі і коштам самалюбства.

Правёўшы не ідэальны (усё ж у двух момантах супраць «Гарадзеі» згулялі штангі), але добры першы тайм, вёўшы у ліку 2:0, «Тарпеда-БЕЛАЗ» дазволіў сабе перайсці на халасты ход. Вызначана, аддаць ініцыятыву суперніку было памылкай, і выявілася гэта неўзабаве, як толькі фронт барацьбы зрушыўся да лініі торпедовской штрафной. Нервовасць Валерыя Фамічова стала перадавацца ўсёй групе абароны і, імкнучыся хутчэй адсунуць суперніка ад сваіх варот і не даць нанесці ўдар, аўтазаводцы дзейнічалі без належнай стрыманасці і належнага разліку. Таму атакі гарадзейцаў ішлі другім і трэцім тэмпамі, магчымасці для ўдару знаходзіліся, а брамнік часам нібы ўпадаў у здранцвенне.

Пераможцамі тарпедаўцы адчувалі сябе гадзіну, выратаваць становішча стараліся дваццаць хвілін, прайгралі ў дзве хвіліны. Удалы розыгрыш «стандарту» і следам – ​​імклівая атака з завяршэннем апынуліся падвойным ударам, што паслаў «Тарпеда-БЕЛАЗ» у накаўт, акрыяць ад якога аўтазаводцы не змаглі. Галявы дубль Ягора Зубовіча абясцэніўся трыма мячамі ў вароты Валерыя Фамічова, а прайграны па ўсіх артыкулах другі тайм цалкам перакрэсліў усе ўражанні ад дыхтоўна праведзенай першай паловы матчу.

ГАРАДЗЕЯ – ТАРПЕДА-БЕЛАЗ – 3:2.
21 мая, Гарадзея, стадыён «Гарадзея», 1100 гледачоў.
Суддзя: С.Цынкевіч (Асіповічы).
ГАРАДЗЕЯ: Раманюк, Карповіч, Паўлючак, Пласконны (Шэсцілоўскі, 73), Яраслаўскі, Башылаў, Валовік (Якубовіч, 46), Ігнаценка, Глебка, Лебедзеў (к), Варанкоў (Дубаіч, 61).
Запасныя: Васілючак, Усеня, Пархачоў, Мартынец.
ТАРПЕДА-БЕЛАЗ: Фамічоў, Асані (Афанасьеў, 61), Аганісян (Клапоцкі, 73), Панкавец (к), Шапавал, Хачатуран, Скавыш, Рэкіш (Шчэрба, 78), Зубовіч, Паўлавец, Імерэкаў.
Запасныя: Хаткевіч, Сідар, Джугір, Паўлюкавец.
Галы: 0:1 – Зубовіч (25). 0:2 – Зубовіч (41). 1:2 – Дубаіч (62). 2:2 – Паўлючак (83). 3:2 – Дубаіч (84).
Папярэджанні: Карповіч (68) / Фамічоў (83).

Трэнерскія каментары:

Ігар Крывушэнка («Тарпеда-БЕЛАЗ»):
– Папярэджвалі рабят, што супернік цісне пры «стандартах», стварае галявыя моманты. У першым тайме было два «званочкі», але не дайшло. А ў другім тайме ўсё вылезла. Нізка «селі», дазволілі суперніку падаваць і змагацца, прайгралі зваротныя скіды.
Ну і адзін таварыш «прывязаў» сябе да двух штангаў – далей лініі варот не рухаўся. Крыўдна, але што зрабіць… Перамагае той, у каго мацней характар. А мы выглядалі бесхрыбетна.

Сяргей Яромка ( «Гарадзея»):
– Падзяліў бы гульню на два тайма. Перамена здарылася шмат у чым дзякуючы нашым вядучым, якія натхнілі заўзятараў, нагадваючы, што мы заўсёды вынікова гуляем з «Тарпеда». Першапачаткова статус суперніка пераважаў над хлопцамі. Так, «Тарпеда» кантралявала гульню. Але пазітыву дадавала тое, што тры моманты ў першым тайме мы ўсё ж такі мелі: два «стандарту» і выхад Глебка сам-насам. І словы, якія сказаў хлопцам у перапынку, і перастраенні, якіх мы хацелі дасягнуць шляхам замен і вядзення гульні, пайшлі на карысць.
Супернік дзейнічаў па рахунку, усё-ткі 2:0 – даволі вялікі гандыкап. Але змаглі забіць – замены можна занесці ў актыў. Яшчэ быў псіхалагічна цяжкі момант пасля незаслужанай паразы ў Наваполацку, у якой вінаватыя мы самі. Яна ўвесь тыдзень навісала над хлопцамі. Я з імі вёў размовы вельмі жорстка – і ў індывідуальных гутарках, і ў цэлым з камандай. Мая задача была – ускалыхнуць рабят, каб паверылі ў сябе. Добра, што дастукаўся да іх. Магу сказаць, што я ганаруся за каманду. І за заўзятараў.

понедельник, 22.05.2017 08:49