Падрабязнее
  • Дзевяць футбалістаў растаюцца з Жодзіна
    Падрабязнее

І зноў 3:2, але цяпер на нашу карысць!

Сустрэчу з «Гарадзеяй» у Жодзіна чакалі і з надзеяй, і з асцярогай. Гэты матч завяршаў праграму тура, і было ўжо вядома, што ўсе найбліжэйшыя пераследнікі «Тарпеда-БЕЛАЗа» спатыкнуліся, ёсць магчымасць сысці ў адрыў. Але для гэтага трэба было зрабіць тое, што раней не ўдавалася – абгуляць «Гарадзею». У трох папярэдніх паядынках з гэтым супернікам жодзінцы ўзялі толькі адно ачко, вось і ў першым крузе цяперашняга чэмпіянату «цукровыя» нанеслі аўтазаводцам паразу – 3:2. Цяперашні матч завяршыўся з гэтым жа лікам, але на гэты раз – на нашу карысць!

Зразумела нават па ліку, што гэта была няпростая перамога. Нягледзячы на ​​стартавую актыўнасць гаспадароў – былі на гэтым адрэзку і блакаваныя ўдары, і нават трапленне ў перакладзіну – госці не мелі намер аддаваць ініцыятыву і адказвалі такімі ж вострымі выпадамі. І пасля таго, як «Тарпеда-БЕЛАЗ» павёў ў ліку (гэта Максім Скавыш галавой замкнуў навес Іллі Алексіевіча), супернік спакойна працягваў атакаваць, а неўзабаве і аднавіў раўнавагу ў ліку, рэалізаваўшы пенальці.

У тым жа ключы падзеі працягвалі развівацца і пасля перапынку: абмен ударамі, геройства брамнікаў (добра праявіў сябе праводзіўшы свой дэбютны матч Іван Канавалаў), прамашкі, блокі; вось ужо і «Тарпеда-БЕЛАЗ» ратуе ашэстак… Толькі ў сярэдзіне другога тайма аўтазаводцы змаглі зноў выйсці наперад: Дзмітрый Рэкіш пацвердзіў званне лепшага распасоўшчыка чэмпіянату, зрабіўшы філіграную перадачу на Ягора Зубовіча, а той умацаваў свае пазіцыі ў рэйтынгу бамбардзіраў.

«Гарадзея» не здаецца, з лаўкі запасных выпускаюць другога нападніка. І як жа своечасова «Тарпеда-БЕЛАЗ» забівае трэці гол! Каля самай лініі пляцоўкі гасцей суддзя прызначае штрафны ўдар. Выконвае Андрэй Хачатуран і б’е дакладна ў дальні кут! А яшчэ праз некалькі хвілін «Гарадзея» зноў скарачае разрыў у ліку да мінімальнага, але тарпедаўцы ўжо не выпускаюць перамогу.

ТАРПЕДА-БЕЛАЗ – Гарадзея – 3:2.
1 кастрычніка, Жодзіна, стадыён «Тарпеда», 930 гледачоў.
Суддзя: А. Кульбакоў (Гомель).
ТАРПЕДА-БЕЛАЗ: Канавалаў, Аффі, Панкавец (к), Шапавал, Хачатуран, Скавыш (Макась, 86), Алексіевіч (Рэкіш, 70), Зубовіч, Шчэрба, Паўлавец Аганісян, 46), Калугін.
Запасныя: Хаткевіч, Клапоцкі, Дарашэнка, Джугір.
ГАРАДЗЕЯ: Раманюк, Лебедзеў (к), Йаксімавіч, Назаранка, Пласконны, Башылаў, Паўлючак, Ігнаценка, Дубайіч (Валовік, 87), Шыбун (Усеня, 70), Якубовіч (Варанкоў, 80).
Запасныя: Васілючак, Шэсцілоўскі, Яраслаўскі, Пархачоў.
Галы: 1:0 – Скавыш, 29 (пас – Алексіевіч), 1:1 – Лебедзеў, 40-пен. 2:1 – Зубовіч, 74 (пас – Рэкіш). 3:1 – Хачатуран. 3:2 – Башылаў.
Папярэджанні: Якубовіч (55), Усеня (84).

Трэнерскія каментары:

Сяргей Яромка ( «Гарадзея»):
– Мне гульня спадабалася. Можа, толькі за выключэннем дзесяці хвілін першага тайма, калі была нейкая зварушлівасць. Але потым гульня ўвайшла ў сваё рэчышча, мы стваралі даволі шмат і вострых, і стоадсоткавых момантаў. І на паразу не найгралі. Але супернік вопытны, кваліфікаваны. І за памылкі нас адразу ж каралі. А вось мы імі не змаглі скарыстацца – паўтаруся, момантаў было звышдастаткова.

Алег Кубараў ( «Тарпеда-БЕЛАЗ»):
– Сустракаліся каманды, якія цяпер, можна сказаць, на хаду. Матч сапраўды быў цікавым. Так, заўзятары ад нас хацелі большага. Але трэба разумець, што ёсць яшчэ і супернік. Таму рады, што абыгралі такога суперніка – улічваючы да таго ж, што ўсе нашы канкурэнты страцілі ачкі. І ўсё гэта перад сыходам на паўзу ў чэмпіянаце для нас вялікі плюс.

воскресенье, 01.10.2017 22:55