Падрабязнее
  • Дзевяць футбалістаў растаюцца з Жодзіна
    Падрабязнее

Не забілі, прапусцілі, прайгралі

Так немудрагеліста можна сцісла выкласці ўтрыманне гульні аўтазаводцаў з мінскім «Дынама». Вядома, дзевяноста з лішнім хвілін паядынку на сталічным «Трактары» умясцілі дастаткова падзей – галоўным чынам, гэта была зацятая барацьба ў цэнтры поля – але вызначальнымі сталі два эпізоды ўжо незадоўга да фінальнага свістка. Тарпедаўцы не змаглі рэалізаваць выдатны галявы момант ва брамавай пляцоўцы гаспадароў, а праз некалькі хвілін дынамаўцам атрымалася адправіць мяч у вароты гасцей. Гэты адзіны гол і стаў вырашальным.

У першым тайме рытм гульні дыктавала надвор’е: пад пякучым сонцам каманды не часта ўключалі хуткасці, а мяч да валадарстваў суперніка аддавалі перавагу дастаўляць доўгімі перадачамі. Да адной з іх ледзьве паспеў выскачыць на перахоп Ягор Хаткевіч – выбіў мяч з-пад ногі ва Уладзіміра Хвашчынскага, а далей падстрахаваў галкіпера Аляксандр Паўлавец. У іншым эпізодзе брамнік аўтазаводцаў не ўтрымаў мяч пасля ўдару здалёк Арцёма Быкава – зноў на выручку прыйшоў Паўлавец.

Пасля перапынку над стадыёнам сабраліся аблокі, пасвяжэла, гульня пайшла крыху весялей. Часцей сталі з’яўляцца тарпедаўцы ў штрафной суперніка. Андрэй Хачатуран адправіў мяч у палёт да далёкай штангі, ўсюдыісны Паўлавец падправіў траекторыю, але не разгубіўся Сяргей Ігнатовіч. А затым госці не выкарысталі свой самы рэальны момант: Ілля Алексіевіч ад лініі штрафной даставіў мяч прама ў варатарскую, дзе перад брамнікам быў адзін Максім Скавыш. Але ўдар у тарпедаўца не зладзіўся, прыйшоўся прама ў Ігнатовіча. «Дынама» гэтыя трывожныя званочкі прыняло да ведама, пайшло ў атаку. З магутным ударам Аляксандра Наёка справіўся Хаткевіч – перавёў на кутні. Справіўся галкіпер і з ударам Дзмітрыя Хлёбаса, але мяч адляцеў прама на галаву маладому дынамаўцу Арцёму Кійко і той, нікім не накрыты, правёў свой першы гол у вышэйшай лізе. Спробы аўтазаводцаў выратаваць гульню ў пакінутыя хвіліны ні да чаго не прывялі.

ДЫНАМА-МІНСК – ТАРПЕДА-БЕЛАЗ – 1:0.
13 жніўня, Мінск, стадыён «Трактар», 1500 гледачоў.
Суддзя: Д.Доля (Гродна).
ДЫНАМА: Ігнатовіч, Галавіч, Астравух (Хлёбас, 59), Быкаў, Сарока, Жаўнерчык, Карповіч, Наёк (к), Сачыўка, Хвашчынскі (Кійко, 70), Лекавіч (Капленка, 75).
Запасныя: Клімовіч, Кузьмянок, Швяцоў, Бягуноў.
ТАРПЕДА-БЕЛАЗ: Хаткевіч, Клапоцкі, Аганісян (Калугін, 46), Шапавал (Рэкіш, 78), Дарашэнка (Алексіевіч, 46), Хачатуран (к), Скавыш, Зубовіч, Клімовіч, Паўлавец, Афанасьеў.
Запасныя: Сарока, Панкавец, Макась, Шчэрба.
Гол: Кійко, 83.
Папярэджанні: Паўлавец (20), Шапавал (53).

Трэнерскія каментары:

Алег Кубараў («Тарпеда-БЕЛАЗ»):
– Валявая гульня. Калі браць галявыя сітуацыі, то мы маглі не прайграць. Калі б крыху пашанцавала, то маглі і выйграць. У нас быў стоадсоткавы момант пры ліку 0:0, а ў нашых варот да гэтага галявых сітуацый не было.
Наша параза ў чарговы раз пацвярджае, што камандзе чагосьці не хапае. Я ўжо тлумачыў прычыны і не збіраюся іх паўтараць кожны раз. Гэта нашы праблемы. Нам з імі спраўляцца, нам іх вырашаць. Не датрывалі – трэба працаваць, у нас ёсць для гэтага час.

Сяргей Гурэнка («Дынама-Мінск»):
– Гульня была няпростая. Мы валодалі ініцыятывай і больш кантралявалі мяч. Не так проста ўзламаць такую ​​эшаланаваную абарону. Вельмі павольнае поле, мяч зажоўвывала. Будаваць было складаней, чым абараняцца. Рады, што даціснулі і дамагліся станоўчага выніку. Рухаемся далей.

воскресенье, 13.08.2017 20:05